گرافیک و دیداری کردن وب سایت

گرافیک و دیداری کردن وب

در این مطلب قصد داریم تا درباره گرافیک و دیداری کردن وب سایت به کمک آن بیشتر باهم صحبت کنیم. یکی از حقه های اکثر طراحان وب برای نمایش بهتر و جلب توجه کاربران نسبت به یک قسمت از وبسایت استفاده از گرافیک سنگین و جلوه های نمایشی فلش می باشد. شاید این به نظر درست برسد، اما بیشتر اوقات این کار بلعکس نتیجه خواهد داد و باعث می شود کاربر به آن قسمت هیچ توجهی هم نکند.

زمانی که کاربران وارد وبسایت شما می شوند و دنبال یک مطلب خاص می گردند معمولا یا از طریق متن یا از طریق دنبال کردن لینک ها آن را پیدا می کنند. روی هم رفته مردم بیشتر اوقات از المنت ها و صفحه هایی که دارای عناصر مختلف رنگی و جلوه بصری بالایی هستند، اجتناب می کنند. زیرا بیشتر اوقات آنها فکر می کنند که با تبلیغات روبرو هستند.

این بدین معنا هم نیست که شما حتما نباید از این حالت های گرافیکی و مجذوب کننده استفاده کنید، شاید چندین تجربه و مقایسه بهتر بتواند در این راه کمک تان کند.

 مقالات و منابعی که در این راه ممکن است کمکتان کند:

ردیابی چشم

در یکی از آزمایشات «ردیابی چشم» Jakob Nielsen به این نتیجه دست پیدا کرده اند که مردم اغلب دنبال عناصری که خیلی شبیه تبلیغات هستند نمی روند. این عناصر معمولا همان هایی هستند که بسیار در آنها از جلوه های انیمیشنی و نمایشی استفاده شده است. برای مطالعه بیشتر روی این موضوع می توانید به این منبع مراجعه کنید.

استفاده از گرافیک در وبسایت

در نظریات مربوط به استفاده از گرافیک در وبسایت، اصطلاحی به نام banner blindness وجود دارد. این نظریه بیان می کند که بیشتر کاربران به بنرهای تبلیغاتی نگاه نمی کنند در اصطلاح می گویند کوری نسبت به بنر! در این دیدگاه می گویند که کاربران هر چیزی که شبیه به تبلیغات باشد را دنبال نمی کنند.

قاعده  banner blindness

به نظر می رسد قاعده  banner blindness در واقعیت نیز وجود دارد، البته این صرفا مربوط به بنرهای تبلیغاتی نیست بلکه هر چیزی  که شبیه یک بنر باشد را دربر می گیرد.

آزمایشات Jakob Nielsen

در یکی از آزمایشات Jakob Nielsen مربوط به کاربران اینترنتی به این نتیجه رسیده اند که باید مکان های مناسبی را برای بیشتر دیده شدن در وبسایت انتخاب کرد. برای مثال در یک وبسایت مربتط با پزشکی و سلامت یک حالت کادر مانند ایجاد شده بود (البته حاوی تبلیغات نبود) که درون آن راجب به کارهایی که باید بعد از یک حمله قلبی انجام دهید توضیح داده شده بود. اما اکثریت کاربران حتی به آن هم نگاه نکرده بودند چون در مکان مناسبی این موضوع قرار نگرفته بود. برای بیشتر مطالعه این مقاله می توانید به این منبع مراجعه نمایید.

کوری نسبت به بنر

بیماری مربوط به کوری نسبت به بنر در انتخابات سال ۲۰۰۶ آمریکا نیز رخ داد. در این انتخابات به دلیل انتخاب اشتباه از نظر مکانی برای ورقه انتخابات ۱۳ درصد از مردم آن را رها کردند.در این مقاله به صورت کامل راجب به این رخداد صحبت شده است.

مقایسه تاثیر لینک و بنر ها

در مطالعات Franck Largeault با موجودیت بیش از ۳۰۰ موضوع روی مقایسه تاثیر لینک و بنر ها روی کاربر تحقیق شده است. در این تحقیقات هدف صرفا این بوده است که اثبات کنند کدام یک از مقوله ها «لینک و بنر» بیشتر در خاطرات مردم می ماند.  تقریبا می توان گفت که بنرهای تبلیغاتی اگر دیده شوند تاثیر بیشتری روی خاطره مردم خواهد داشت.

در یکی دیگر از تحقیقات نشان داده شده که کاربران اکثر اوقات فکر می کنند که آن چیزی که دنبالش هستند را می توانند از طریق متن و لینک ها پیدا بکنند. پس آنها خیلی دنبال جلوه ها و بنرهای نمایشی نمی روند.

مردم به دنبال محتوا هستند

در کلام آخر Howard Luck Gossage می گوید مردم همیشه مجذوب بنرهای شما نمی شوند آنها دنبال محتوا هستند چیزی که شاید بعضی اوقات در بنرهای نیز یافت شود.

نتیجه

جلوه های ویژه و طراحی های زیبا همیشه مجذوب کننده هستند به خصوص که اکثر کاربران دنیای اینترنت افرادی تجمل گرا هستند. اما شما باید به خاطر داشته باشید که همیشه کاربران دنبال محتوای صفحه شما هستند نه دنبال زیبایی بدردنخور. بنر های تبلیغاتی آزار و اذیتی بیش نیست که گهگاه حتی کاربران توسط ابزارهای مرورگر آن ها را بلاک می کنند.

استفاده از بنرهای آنچنانی و استفاده از تکنولوژی های مختلف ممکن است که از سرعت وبسایت شما کم بکنند و این را یادتان باشد که استفاده از این انیمیشن ها نیازمند داشتن یک سیستم بروزی است که بتواند این تکنولوژی ها را نشان دهد.

۰ پاسخ به "گرافیک و دیداری کردن وب سایت"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با کافه بلوط

  آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
  آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

  logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

  All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

  X