کاتالوگ چیست ؟

کاتالوگ چیستامروزه حوزه های مختلفی به طراحی نیازمند هستند یکی از این حوزه ها تبلیغات می باشد. در تبلیغات یکی از ابزارهایی که بسیار مفید می باشد کاتالوگ است. امروز می خواهیم بدانیم کاتالوگ چیست ؟ و آن را بهتر بشناسیم تا در طراحی های خود کمتر دچار مشکل شویم.

معنای کاتالوگ چیست ؟

کاتالوگ یا آنچه که فرهنگستان ادب پارسی معادل آن را کالانما قرار داده، به مجموعه ای از صفحات مرتبط به هم گفته می شود که جهت معرفی محصولات و یا خدمات طراحی می شود. کاتالوگ ها برای ایجاد رابطه بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان تولید می شود. هر چه کاتالوگ بهتر طراحی و چاپ شده باشد مصرف کنندگان تصمیم راحت تری برای انتخاب کالای مورد نطر خود خواهند داشت پس طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ نقش بسزایی در انتخاب مشتریان خواهد داشت.

کاتالوگ یکی از مهم ترین نیاز های هر شرکت است. معمولا Catalog توسط دو نرم افزار Adobe Photoshop و Corel طراحی می گردد. تاریخ طراحی کاتالوگ به قرن بیستم میلادی بر میگردد. در آن زمان مسئولان فروش شرکت ها و کارخانه ها برای فروش محصولات خود اقدام به طراحی روزنامه هایی به شکل کاتالوگ جهت معرفی محصولات خود کردند.

اهداف طراحی کاتالوگ چیست ؟

طراحی کاتالوگ با اهدافی چون معرفی شرکت، معرفی محصول و یا محصولات شرکت ، معرفی خدمات قابل ارائه به مشتریان انجام می شود. طراحی کاتالوگ را معمولا به این شکل دسته بندی می کنند که با توجه به سلیقه و کاربرد کاتالوگ قابلیت کاسته شدن و یا افزایش بخش های آن را خواهد داشت:

 • معرفی شرکت و بیان سابقه و تاریخچه ی مختصری از مجموعه
 • اهداف، توانمندی ها و چشم انداز بلند مدت
 • امکانات و تخصص ها
 • معرفی پروژه ها یا محصولات
 • راه های ارتباطی و خدمات تسهیل همکاری

ابعاد کاتالوگ ها

ابعادی که معمولا در طراحی کاتالوگ رایج است و مورد استفاده بیشتری قرار میگیرد به شرح زیر است:

 • کاتالوگ A4 یا رحلی (۲۱ در ۲۸ سانتیمتر) افقی یا عمودی
 • کاتالوگ A4 + یا رحلی بزرگ (۲۴ در ۳۴ سانتیمتر) افقی یا عمودی
 • کاتالوگ مربع (۲۳ در ۲۳ سانتیمتر)
 • کاتالوگ A4یا رقعی (۱۵ در۲۱ سانتیمتر) افقی یا عمودی
 • کاتالوگ وزیری (۱۷ در ۲۴ سانتیمتر) عمودی

این ابعاد با توجه به کاغذهای رایج در بازار کمترین مقدار پرتی کاغذ را دارا هستند و از مناسب ترین قطع ها با توجه به استاندارد های ماشین های چاپ به شمار می روند.

تعداد صفحات کاتالوگ برای طراحی به صورت معمول می تواند مضربی از عدد ۴ باشند. به این ترتیب می توان گفت کاتالوگ ها ۴، ۸، ۱۶، ۲۴، ۳۲، ۴۰ و… صفحه ای خواهد بود.

اسفند ۱۷, ۱۳۹۷

۰ پاسخ به "کاتالوگ چیست ؟"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با کافه بلوط

آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

  All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

  X
  رفتن به نوار ابزار