عناصر طراحی

عناصر طراحی

قطعا اگر در حوزه طراحی کار می کنید و یا دوست دارید در این حوزه کار کنید پس بهتر است عناصر طراحی را بشناسید . در این مطلب از سایت کافه بلوط قصد داریم تا شما را با اجزا و عناصر اصلی طراحی آشنا کنیم تا آنها را بهتر و بیشتر بشناسید.

عناصر طراحی مانند آجرهای ساختمان هستند که می توانند در هر طراحی بصری به صورت جداگانه تعریف کرد.

نقطه:

کوچک ترین و بنیادی ترین عنصر طراحی نقطه ها هستند که هم به صورت تکی و هم به صورت گروهی می توان از آن استفاده کرد.نقطه ها دارای طول نیستند اما هر نقطه یک موقعیت دارد. در واقع هر نقطه تنها یک علامتی در فضاست که ارتباط قدرتمندی بین فضای مثبت و منفی ایجاد می کند.

خط:

وقتی تعدادی نقطه در کنار هم جمع می شوند تشکیل خط را می دهند. خطوط یک پله بالاتر از نقطه ها هستند چرا که دارای طول و جهت نیز هستند ولی عمق ندارند. از خطوط برای ساخت اشکال و همچنین برای خطوط جهت دار نافذ و پرسپکتیو استفاده می شوند.

شکل:

اشکال ناحیه ای هستند که در حصار خطوط ضمنی قرار می گیرند و نیز دوبعدی می باشند. عرض و ارتفاع اشکال می توانند هندسی ، رئال و یا انتزاعی باشند. اشکال از تعدادی خطوط نیز تشکل شده اند.

فرم:

فرم ها حجم را توصیف کرده و از نقطه، خط و شکل ساخته می شود. فرم ها دارای بعد سوم بوده و دارای عرض، ارتفاع و عمق نیز هستند.

رنگ ها:

تابش طول موج های مختلف طیف مرئی به چشم رنگ ها را ایجاد می کند . از رنگ ها برای ایجاد احساس، سلسله مراتب(بصری)، ایجاد جذابیت و … استفاده می شود. ۳ ویژگی اصلی رنگ ها عبارت اند از نام رنگ (Hue) ، مقدار رنگ (Value) که به روشنایی و تیرگی اشاره دارد و همچنین اشباع (Saturation) که میزان شدت رنگ را مشخص می کند.

بافت :

بافت درواقع کیفیت واقعی یا شبیه سازی شده است که می تواند دیده ویا احساس شود، می تواند صاف باشد یا خشن ویا نرم باشد. درواقع هر آنچه می شود احساس کرد ویا مشاهده ویا حتی تصور کنیم که اگر به آن دست بزنیم چه حسی به ما دست خواهد داد را بافت می گویند.

فضا:

فضا ناحیه بین اشیا و پیرامون آن‌ها (فضای منفی) است؛ اما فضا به تغییرات پرسپکتیو و نسبت‌های اشیا، خطوط و اشکال اشاره دارد و می‌تواند برای مقایسه نسبی بین اشیا و نواحی مختلف مورد استفاده قرار گیرد. فضای حقیقی دارای سه بعد است، اما در طراحی، هنگامی که ما حس وجود عمق را ایجاد می‌کنیم، به آن فضا می‌گوییم.

بهمن ۱, ۱۳۹۹

۰ پاسخ به "عناصر طراحی"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با کافه بلوط

  آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
  آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

  logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

  All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

  X