طیف های یک رنگ

طیف های یک رنگهمان طور که واضح است علاوه بر این دوازده رنگ (رنگ های اصلی، فرعی و ترکیبی) رنگ های بیشمار دیگری وجود دارد،که برای مشخص کردن آن ها چند متغیر تعریف می شود. با شناخت این متغیر ها می توانیم منشا رنگ های مختلف را بشناسیم و آن ها را بهتر به کار ببریم. در این مطلب قصد داریم تا چگونگی رسیدن به طیف های یک رنگ بیشتر صحبت کنیم.

زمانی که در حال رنگ بندی طرح هایتان هستید با استفاده از طیف های متفاوت هر رنگ می توانید انتخاب های مناسب تر و دقیق تری داشته باشید. این طیف های رنگی از ترکیب هر رنگ با رنگ های سیاه، سفید و خاکستری به دست می آیند. در ادامه بیشتر با این متغیر ها و نحوه کار کرد آن ها آشنا می شویم.

پرده ی رنگ (Hue)

اصطلاح پرده رنگ یا Hue متغیری است که یک رنگ را از دیگر رنگ ها متمایز می کند. برای مثال هر کدام از رنگ های اصلی و فرعی یک Hue مختص به خود دارند.

یک رنگ ممکن است طیف وسیعی از سایه ها و یا توناژ های متفاوت را شامل شود، با دانستن مقادیر Hue هر رنگ، شما می توانید رنگ اصلی سایه ها و توناژ های متفاوت را پیدا کرده و از آن استفاده کنید تا بتوانید همان ترکیب رنگی که در نظر داشتید را تولید کنید.

برای مثال اگر شما بخواهید با ترکیب رنگ های آبی و قرمز رنگ بنفش را تولید کنید، با ترکیب آبی و قرمز سایه دار در نتیجه بنفشی که تولید می شود هم دارای سایه خواهد بود.

سایه (Shade)

شما معمولا سایه های یک رنگ را به راحتی تشخیص می دهید زیرا برای نمایش نور و تاریکی یک رنگ خاص (با یک Hue ثابت) استفاده می شود. در تعریف دقیق سایه ها (Shade) باید گفت سایه های یک رنگ از ترکیب آن  رنگ با در صد متفاوتی از رنگ سیاه تولید می شوند. و طیف سایه های آن رنگ را تشکیل می دهند.

تینت (Tint)

بر خلاف سایه، تینت های یک رنگ از ترکیب آن رنگ با درصد های متفاوت رنگ سفید تولید می شوند. نکته قابل توجه اینجاست که شما همزمان می توانید تینت و سایه به یک رنگ اضافه کنید.

توناژ (Tone)

همان طور که گفته شده شما می توانید همزمان رنگ های سفید و سیاه را به یک Hue اضافه کنید. با این کار شما توناژی از آن رنگ را بوجود آورده اید. که با تغیر مقادیر رنگ سفید و سیاه می تواند توناژ های متفاوت را به رنگ  خود اضافه کنید.

۰ پاسخ به "طیف های یک رنگ"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با کافه بلوط

آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

    All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

    X
    رفتن به نوار ابزار