طراحی لوگو از نگاه بزرگان

طراحی لوگو از نگاه بزرگان

در این مطلب قصد داریم تا طراحی لوگو از نگاه بزرگان را باهم بررسی کنیم. به همین دلیل به سراغ هشت نکته طلایی که یک طراح برای طراحی فوق العاده خود به کار می‌برد و اغلب طراحان بزرگ دنیا از آن پیروی می‌کنند خواهیم رفت.

این ۸ گام عبارتند از:

 • خلاصه لوگو (The Brief)
 • تحقیقات و پژوهش (Research)
 • تحقیقات بصری (Visual Research)
 • ساختار سازی و مفهوم بخشی (Sketching & Conceptualising)
 • گرفتن بازخورد (Reflection)
 • تثبیت موقعیت (Positioning)
 • ارائه و نمایش (Presentations)
 • جشن گرفتن موفقیت (Celebration)

خب با ما همراه باشید تا جزئیات بیشتری از هرکدام از این مراحل معرفی کنیم و در مورد روند طراحی و جزئیات آن‌ها صحبت کنیم.

گام اول؛ خلاصه سازی در اصول طراحی لوگو

همه طراحان موافقند که نشان دادن اطلاعات یک شرکت به مشتری، به جای مصاحبه رو در رو یا طرح پرسشنامه، مهم‌ترین گام است. این همان چیزی است که شما در جریان خلاصه سازی لوگو می‌بینید و کاملاً مشخص و قابل توضیح است.

شما قبل از این که بخواهید یک کار را شروع کنید، باید درک کاملی نسبت به مشتریان خود داشته باشید. اصول طراحی لوگو هرگز مانند تیراندازی در تاریکی نیست، اینجا فقط توجه به تفاوت‌ها و در خواست مشتریان اهمیت دارد.

گام دوم؛ تحقیقات و پژوهش

پس از قالب‌بندی و تهیه طراحی خلاصه اولیه از یک لوگو، درک کسب‌و‌کار و مشتریان آن، گام بسیار مهمی برای موفقیت در طراحی لوگو است. این تحقیقات و پژوهش شامل کسب اطلاعات کلی در مورد حوزه فعالیت و صنعت، مطالعه در مورد تاریخ و پیشینه کسب‌و‌کار و همچنین بررسی رقبای آن کسب‌وکار است. البته اگر زمان و بودجه کافی در اختیار داشتید می‌توانید در جریان اصول طراحی لوگو تحقیقات خارجی و گسترده‌تر نیز داشته باشید.

گام سوم؛ تحقیقات بصری

این تحقیقات در زمینه مشتریان یک کسب و کار یا یک شرکت؛ در زمینه ایجاد یک لوگو و سبک واقعی برای آن است. این مرحله جایی است که ما به دنبال یک نگاه، سبک، رویکرد یا نگرش در زمینه طراحی لوگو هستیم روال معمول این است که ما برای رسیدن به یک سبک خاص که با آن آشنایی نداریم، ابتدا باید به سراغ حوزه‌ها و کسب و کارهای مشابه با آن برویم. به عنوان مثال، آرم‌ها و لوگوهای شرکت‌های مشابه را پیدا کنید و آنها را نقد کنید. این همان جایی است که شما می‌توانید به دنبال الهام برای لوگو خود بگردید و پیشنهادهای مختلف را پیدا کنید.

من خیلی از اوقات به تکنیک طراحی لوگوهای مختلف نگاه می‌کنم و از خودم می‌پرسم که چرا یک لوگو خاص به نظر می‌رسد چه چیزی باعث می‌شود که شرکت‌های بزرگ لوگوهای بهتر و مفهومی‌تری داشته باشند. واقعاً پیدا کردن دلیل دوست داشتن یا دوست نداشتن یک لوگو برای من بسیار مهم است. در حقیقت طراحان باید این کار را برای درک بهتر صنعت و رقابت در این حوزه انجام دهند.

نکته: برخی از طراحان استفاده از تحقیقات بصری را مناسب نمی‌دانند و معتقدند که کار آنها به سمت کپی کاری می‌رود. به همین دلیل اکثر آنها از قدرت ذهنی خود استفاده می‌کنند. اما برخی دیگر معتقدند که نادیده گرفتن تحقیقات بصری باعث محدود شدن راه حل‌های اصول طراحی لوگو می‌شود.

گام چهارم؛ ساختار سازی و مفهوم بخشی

مفهوم بخشیدن به اصول طراحی لوگو جایی است که خلاقیت وارد بازی می‌شود و طراح با استفاده از مراحل قبل به یک ایده خاص می‌رسد (در اینجا توصیه می‌کنم که مطلب راهکارهای افزایش خلاقیت را مطالعه کنید). برخی از طراح‌ها ترجیح می‌دهند که طرح خود را بر روی یک دستمال کاغذی پیاده کند، برخی از آنها استفاده از اسکچ بوک را ترجیح می‌دهند و برخی نیز رایانه و تبلت را به عنوان کاغذ طراحی استفاده می‌کنند. این یک موضوع کاملاً شخصی است، اما توصیه ما این است که استفاده از کامپیوتر برای گام اول چندان مناسب نیست.

به هنگام مفهومی‌سازی در اصول طراحی لوگو برخی از طراحان نسبت به سبک گرافیکی و تصاویر نگران هستند، این در حالی است که برخی دیگر سعی می‌کنند که معنای عمیق در طرح خود داشته باشند و از یک پازل بصری بهره ببرد.

این نوع از لوگوها معمولاً تأثیر بیشتری بر بیننده دارند و هنگامی که یک طراح آنها را ایجاد می‌کند، مشتری بلافاصله با آنها ارتباط می‌گیرد. این امر منحصر به فرد خواهد بود و بعداً هویت لوگو بیشتر مشخص می‌شود. ولی به هر حال در گام مفهوم‌سازی و ساختار‌سازی باید اصل اولیه مفهوم لوگو پیاده سازی شود.

گام پنجم؛ گرفتن بازخورد

گاهی ترمز کردن و گوش دادن به بازخوردها و انتقادهای به دست آمده می‌تواند به اندازه تحقیقات فیزیکی و حتی با فراهم آوردن خلاصه طراحی اهمیت داشته باشد. این یک موضوع طبیعی است که همه ما ممکن است به شکل‌های مختلف موانع خلاقیت را تجربه کنیم یا در یک پروژه خسته شویم. این می‌تواند اصول طراحی لوگو را با شکست مواجه کند. اما استراحت کردن و گوش دادن به بازخوردها باعث رشد ایده‌ها و رسیدن موارد جدید به ذهن شما می‌شود.

هنگامی که برای یک وقفه کوتاه از پروژه خود جدا می‌شوید و به سراغ آن برمی گردید، شور و شوق و بینش بیشتری دارید. این نتیجه گرفتن بازخورد از دیگران است و شما می‌توانید آن را در طراحی لوگو خود به کار ببرید.

گام ششم؛ تثبیت موقعیت

این جایی است که طراحان گرافیکی نحوه کار خود را انتخاب می‌کنند. آن‌ها در این مرحله خود را به جای پیمانکار آن قرار می‌دهند و سفارشات خود را بر اساس خواسته‌های مشتریان می‌گیرند. حتی به عنوان راه حل در این جا می‌توان خود را به عنوان صاحب یک کسب و کار قرار دهند و به دنبال این موضوع بگردند که چگونه یک رابطه بلند مدت برای مشتریان خود ایجاد کنند.

در هر صورت در مرحله تثبیت موقعیت چگونگی انجام کار مشخص می‌شود و معمولاً طراحان سعی می‌کنند بهترین ایده را در این مرحله انتخاب کند که به حفظ موقعیت لوگو نزد مشتری کمک کند.

گام هفتم؛ ارائه و نمایش

در این مرحله از اصول طراحی لوگو یک طراح باید کار خود را به مشتری ارائه دهند. آن‌ها می‌توانند انتخاب کنند که مشتری به طور کامل با مفهوم طراحی لوگو آشنا شود، یا لوگو را در قالب چند طرح کلی آماده کنند و همه آنها را در معرض قضاوت مشتریان قرار دهند.

معمولاً در این مورد بین طراحان گرافیک اختلاف وجود دارد و هر کدام از آنها سبک‌های متفاوتی دارد. برخی از آنها ترجیح می‌دهند که الگوی اصلی را در معرض دید مشتری قرار داده و با توجه به بازخورد آنها لوگو را تغییر دهند. اما برخی دیگر یک یا دو مفهوم را در اختیار مشتری می‌گذارند و قضاوت را به آنها واگذار می‌کند.

گام آخر؛ حالا وقت جشن گرفتن است!

در یک نظرسنجی جالب که بین ۷۵ طراح برتر دنیا انجام گرفت، عکس العمل آن‌ها در زمان پایان کار جالب توجه بود. ۳۱ درصد از طراحان پایان کار را با نوشیدن آبجو جشن گرفتند، ۱۲ درصد از آنها به سراغ شکلات، ۲۲ درصد آنها به سراغ خواب و ۳۵ درصد آن‌ها راهکارهای دیگری را انتخاب کردند. در هر صورت آنها باید باز هم به اصول طراحی لوگو برگردند و یک سبک جدید را پیاده کنند.

چیزی که در این مطلب ما به عنوان اصول طراحی لوگو معرفی کردیم، ۸ مرحله‌ای هستند که طراحان بزرگ دنیا آنها را انجام می‌دهند تا به یک طرح خاص و جذاب برسند. فراموش نکنید که طراحی لوگو فقط رفتن به سراغ نرم افزارهای گرافیکی نیست و بیشتر کار شما به کمک مداد و به کمک تحقیقات و پژوهش انجام می‌شود.

۰ پاسخ به "طراحی لوگو از نگاه بزرگان"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با کافه بلوط

آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

  All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

  X
  رفتن به نوار ابزار