شروع یک پروژه انیمیشنی

شروع یک پروژه انیمیشنیدر این مطلب قصد داریم تا شما را با تعدادی از اصول و یا  پیش نیازهای مهم برای شروع یک پروژه انیمیشنی به شما کمک می کنیم که پروژه خود را به خوبی برنامه ریزی کرده و با گام های استوار و مطمئن، به مسیر خود ادامه دهید.

آیا تا به حال درباره ی یک پروژه انیمیشنی که بدون مقدمه و طرح و برنامه قبلی، آغاز شده و به سر انجام رسیده باشد؛ چیزی شنیده اید؟ اگر پاسختان مثبت است، باید کمی بیشتر درباره ی کیفیت و سرانجام آن پروژه تحقیق کنید. ولی اگر پاسختان منفی است باید بدانید که اکثر پروژه های انیمیشنی که بدون تحلیل و طراحی از قبل تعیین شده، آغاز می شوند، سرانجامی نامشخص و مبهم دارند.

چرا که میران آن پروژه از پیش تفکری برای اجرا و پیشبرد صحیح آن پروژه از خودشان ارائه نداده اند. و آن پروژه انیمیشنی را دچار سرنوشتی نامعلوم کرده اند. هنگامی که ما بر اساس یک ایده ی خلاقانه، یک پروژه انیمیشنی را آغاز می کنیم، در حقیقت در ابتدای یک راه طولانی و پر پیچ و خم هستیم. که شوق و اشتیاق ما برای به ثمر رسیدن و نهایی شدن محصول انیمیشنی مورد نظر، به دت ما را وسوسه می کند.

اما دیر یا زود، بدون سر و صدا، مسیر پروژه انیمیشنی ما به جایی هدایت می شود که در آن گم می شویم. و نمیدانیم در کجای راه قرار گرفته ایم. انیمیشن سازان موفق، تنها با رعایت برخی از قوانین ساده و ابتدایی، مطمئن می شوند که آن ها می توانند در یک زمان مشخص به هدف خود دست یابند. و آینده پروژه انیمیشنی که آغاز می کنند را به خوبی در ابتدای راه، تبیین می کنند.

ایجاد یک سیستم گردش کار برای پروژه انیمیشنی

پیش از اینکه از ضرورت وجود و طراحی یک سیستم گردش کار، سخن بگوییم، باید کمی در باره مفهوم سیستم گردش کار، توضیح دهیم.

مفهوم سیستم گردش کار

سیستم مدیریت گردش کار (Work Flow System)، به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و یا اجرای فرآیند ها اطلاق می‌گردد، که برای تکمیل یک پروژه انیمیشنی ، لازم است. به بیانی دیگر، گردش کار به افراد در مستندسازی و مدیریت وظایف در پروژه‌ ها کمک می‌کند. و این امر با پیاده‌سازی فرایندهای کاری روی مستندات موجود، محقق می‌گردد. گردش کار به سازگاری فرایندهای کاری در سازمان‌ها و به خصوص پروژه های کلان انیمیشنی، کمک می‌کند. و همچنین میزان تأثیر گذاری سازمان‌ها و تولیدات را با مدیریت وظایف و مراحلی که در فرایندهای کاری وجود دارند، بهبود می بخشد.

ارتباط سیستم گردش کار با انیمیشن

هنگامی که شما یک ایده درخشان دارید؛ طبیعی است که بی صبرانه منتظر شروع پروژه انیمیشنی هستید و برای آغاز آن لحظه شماری می کنید. اما باید به شما بگویم که لطفا کمی صبور باشید! در این مرحله، کمی تنفس و تفکر به شما در یک برنامه ریزی عالی و یک تحلیل قوی از مراحل انجام پروژه انیمیشنی ، بسیار کمک می کند.

در حقیقت این مرحله، پایه و بنایی برای تمام موفقیت های پیش روی شماست. شما باید یک طراحی واضح در مورد کارهایی که برای اجرای پروژه انیمیشنی ، نیاز دارید را، ارائه دهید. و پیش روی خود بگذارید. خب، اکنون و پس از تحلیل و طراحی مناسب از پروژه انیمیشنی مورد نظر، زمان آغاز کار فرا می رسد. اما به این نکته توجه داشته باشید که تنظیم یک سیستم گردش کار مناسب ، به شما اطمینان می دهد که برای اجرا و به سر انجام رساندن پروژه انیمیشینی خود، چندین سال وقت تلف نکرده و تمام زندگی خود را بر باد ندهید.

در تحلیل پیش از شروع پروژه انیمیشنی و همچنین طراحی صحیح سیستم گردش کار، دقت داشته باشید که پروژه انیمیشنی خود را به چند فاز تقسیم بندی کرده و اهداف پروژه را در پایان هر فاز، به طور واضح معین کنید. تا در حین انجام کار و پس از پایان مهلت هر فاز، اطمینان حاصل کنید که پروژه انیمیشنی به آن نقطه که از قبل انتظار داشتید، رسیده باشد.

تعیین داستان پیش شرط اجرای یک پروژه انیمیشنی

بسیاری از انیماتورها، مخصوصا مبتدیان، به دام حلقه های بی پایان فرسایشی در یک پروژه انیمیشنی می افتند. آن ها خیلی عجولانه یک پروژه انیمیشنی مبتنی بر ایده ای را شروع می کنند؛ بدون این که هیچ داستان واقعی و کاملی را برای این پروژه انیمیشنی ، تنظیم کرده باشند. درست است که بلافاصله پس از اینکه ایده به ذهنتان رسید، باید داستان را در جایی بنویسید تا از خاطرتان نرود؛ اما به یاد داشته باشید که این ها تنها ایده ای ابتدایی و تکه های کامل نشده ای از داستان نهایی هستند.

و در حقیقت قاب  های نهایی انیمیشنی، زمانی ساخته می شوند که شما به طور واضح داستان را نوشتید. اما داستان نویسی نیز خود نیاز به یک مهارت و تخصص مجزایی دارد که رعایت اصول و دقت به نکات آن، می تواند در پیشرفت و کیفیت محصول نهایی پروژه انیمیشنی ، بسیار موثر باشد.

شخصیت ها؛ بازیگران اصلی در دنیای انیمیشن ها

شخصیت های انیمیشنی در وقع نتیجه تلاش هایی هستند که توسط طراحان شخصیت انجام می شود. تا آن ها را باور پذیرتر و دوست داشتنی خلق کنند. طراحان شخصیت، ابتدا با مطالعه ی داستان، طرحی ساده و ابتدایی را از شخصیت مورد نظر ترسیم کرده و پس از ان به تدریج، نسبت به تکمیل آن شخصیت اقدام می کنند. در این مرحله دقت به اینکته بسیار حائز اهمیت است که شخصیت های خود را از زوایای مختلف، در موقعیت های مختلف و در احساسات مختلف طراحی کنید. ایجاد ورق های یک شخصیت کامل، به این معناست که ما درک درستی از شخصیت هایی داستان پروژه انیمیشنی خود داریم.

مدیریت صحنه ها

هنگامی یک صحنه را در یک زمان مشخص تصور می کنیم، شاید پیچیدگی خاصی را مشاهده نکنیم. و نیازی برای مدیریت و زمان بندی برای آن، نداشته باشیم. اما برای یک پروژه انیمیشنی ، داستان متفاوت است. چرا که یک انیمیشن ترکیب منسجمی از تمام این صحنه ها، به همراه ویژگی های مختص به خودشان می باشد. انیماتور ها اغلب مشغول به هم دوختن صحنه های مختلف، برای ساخت یک فیلم انیمیشنی کامل، می باشند.

این به این دلیل است که این صحنه ها ماهیت مستقل و محدوده ی مستقل به خود ندارند و مجموعه این صحنه ها، با حضوری زنجیر وار درکنار هم، سبب تشکیل یک محصول انیمیشنی می شوند. و رعایت این نکته بسیار م مهم است که نیازهای هر یک از این صحنه ها را شناسایی کرده و همه آن ها را، با توجه به خصوصیات و ویژگی های مختص هر کدام، به یک داستان منسجم تبدیل کنید. بدیهی است که اگر روایت صحیح و مناسبی در داستان، نگاشته شده باشد؛ هنگام برنامه ریزی صحنه های موجود در پروژه انیمیشنی خود، مشکل کمتری خواهید داشت.

زمان؛ نبض هر پروژه انیمیشنی

فیلم انیمیشن شما می تواند از ۵ ثانیه تا حداکثر ۲ ساعت باشد. اما برای مخاطبان باید یک تجربه شگفت انگیز و متفاوت باشد. زمان مناسب برای هر پروژه انیمیشنی ضروری است. همه چیز با همان سرعت حرکت نمی کند. برنامه ریزی برای تعیین این که آیا شخصیت های شما راه می روند یا می دوند؛ و  یا برای چه مدت طول روی صفحه، به نمایش در می آیند، بسیار ضرورت دارد.

شما همچنین باید تصمیم بگیرید که آیا یک اتفاق یا افکتی خاص در حرکت آهسته یا سریع به جلو انجام خواهد شد. بدیهی است که این موارد در کنار سایر جزئیات یک پروژه انیمیشنی، نیز بر سرعت کلی انیمیشن تاثیر می گذارند. فراموش نکنید که زمان بندی نهایی فیلم شما بسیار مهم خواهد بود. اهمیتی که هم برای مدت زمان اجرای پروژه انیمیشنی مطرح می شود. و هم برای تاثیر و ارتباط مخاطب با محصول انیمیشنی شما، بسیار موثر است.

۰ پاسخ به "شروع یک پروژه انیمیشنی"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با کافه بلوط

آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

    All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

    X
    رفتن به نوار ابزار