برنامه نویس فرانت اند

برنامه نویس فرانت اند

امروزه طراحی ظاهر یا همان رابط کاربری وب سایت ها و اپلیکیشن ها بسیار حائز اهمیت است. وظیفه پیاده سازی ظاهر گرافیکی با برنامه نویس فرانت اند(Front end) است. شاید شما هم جزو کسانی باشید که بارها عبارات فرانت اند و بک اند را شنیده اید ولی معنی و مفهوم آن ها را نمی دانستید.

اکثر برنامه نویسان زمانی که به یک دیگر می رسند این سوال را از یکدیگر می پرسند که برنامه نویس بک اند هستی یا فرانت اند؟ برای اینکه بدانیم برنامه نویس فرانت اند کیست ابتدا باید بدانیم که front end چیست. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

تعریف فرانت اند

Front End چیست: در عبارت Front End، هماxنطور که میبینید واژه‌ی Front وجود دارد. و در انگلیسی یکی از معانی Front،‌ به معنای «جلو» می‌باشد.

برنامه نویس فرانت اند کیست؟

طراحی یا کدنویسی هر آن چیزی که مربوط به جلوی وبسایت میشود. در واقع یک طراح وب یا یک Front End Developer، کسی است که چیزی را طراحی میکند کاربر آنرا میبیند.

فرانت اند کدهای غیر قابل فهم برای کاربران را در قالب ظاهری گرافیکی و بصری به آن ها نمایش می دهد تا بتواند به راحتی از بخش های مختلف سایت استفاده کنند. در این بخش فرم های ورودی اطلاعات، صداها، تصاویر، ویدیوها و به صورت کلی هر چیز دیگری که برای کاربر قابل درک باشد، قرار می گیرد.

زبان های برنامه نویسی که در فرانت به کار می روند، سمت کاربر یا Client Side می باشند. بنابراین کدهای نوشته شده در فرانت در سیستم کاربر پردازش و اجرا می شوند. یعنی کاربر به راحتی به این کدها دسترسی مستقیم دارد و می تواند آن ها را مشاهده کند. فرانت اند با بخش بک اند (Backend) در ارتباط مستقیم است و تاثیر بسیاری بر روی تجربه کاربری (UX) دارد.

مثالی برای درک فرانت اند

برای اینکه این مفهوم را بهتر متوجه شوید، یک اجرای تئاتر را در نظر بگیرید. اگر یک تئاتر بخواهد اجرا شود، به دو گروه از افراد نیاز دارد:

 • بازیگرهایی که اجرای صحنه‌ی تئاتر را بر عهده دارند
 • نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده، نورپردازی و… که بصورت مستقیم روی صحنه نمی‌آیند، ولی تاثیر کار آن‌ها در اجرای تئاتر موثر است.
 • دو حیطه‌ی مختلف Front End و Back End نیز دقیقا به همین صورت است:
 • تمام آن چیزی که مربوط به ظاهر سایت می‌باشد (مثل بازیگران در صحنه تئاتر) مربوط به اجرای Front End.
 • و تمام آن چیزی که مربوط به کارهای پشت صحنه سایت می‌باشد (مثل کارگردان و تهیه‌ کننده که در پشت صحنه هستند) با نام Back End شناخته میشود

تفاوت برنامه نویس فرانت اند با UI Designer

در ادامه‌ی پاسخ به سوال Front End چیست میخواهیم کمی ریز تر به این مفهوم نگاه کنیم. اگر بخواهیم در دنیای طراحی گرافیک کمی ریز تر و عمیق تر شویم، باز با ۲ مفهوم دیگر مواجه میشویم:

 • برنامه نویس فرانت اند یا Front End Developer
 • طراح رابط کاربری یا UI Designer (Ui مخفف User Interface میباشد)

اما طراح رابط کاربری، کار متفاوتی انجام میدهد. کسی که با عنوان UI Designer کار میکند، کارهای مربوط به کدنویسی را انجام نمیدهد و هرگز خودش دست به کد نمیشود.

بلکه یک طراح رابط کاربری، کارش طراحی گرافیک سایت و اپلیکیشن در نرم افزارهایی مثل فتوشاپ (Photoshop) است. این افراد رابط کاربری و شکل ظاهری یک صفحه وب سایت و اپلیکیشن را در فتوشاپ (یا سایر نرم افزارهای مشابه مثل Sketch) طراحی میکنند و سپس فایل PSD را در اختیار آن شخصی میگذارند که کدنویسی فرانت اند را انجام میدهد و اصطلاحا فرانت اند دولوپر است.

پس کار یک UI Designer صرفا با نرم افزارهای گرافیکی‌ست و کاری با کدها ندارد، و کار یک طراح وب سایت و اپلیکیشن فرانت اند، با کدها است و با کدنویسی میتواند صفحات وب مختلفی را طراحی کند.

۰ پاسخ به "برنامه نویس فرانت اند"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با کافه بلوط

  آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
  آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

  logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

  All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

  X