اصول طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگدر مقالات قبلی باهم راجب کاتالوگ و کاربردهای آن باهم صحبت کردیم. امروز قصد داریم تا راجب اصول طراحی کاتالوگ باهم صحبت کنیم تا بتوانیم طراحی کاتالوگ جذابی داشته باشیم. در حوزه تبلیغات کاتالوگ یکی از ابزارهای بسیار خوب برای تبلیغ و جذب مشتری می باشد.

همانطور که قبل هم گفتیم در طراحی کاتالوگ به این موضوع باید توجه داشت باشیم که مخاطب و یا مشتری کسب و کار قرار است در یک نگاه تمامی محصولات و خدمات ارائه شده توسط برند ما را ببیند، از این رو صداقت، خلاقیت و کیفیت در کاتالوگ می تواند برند شما را متمایز از هر برندی جلوه دهد. با گسترش روزافزون متدهای بازاریابی، لازم است که هر کسب و کاری در زمینه طراحی کاتالوگ از کارشناسان خبره این حوزه استفاده کافی را ببرند. این متخصصان می دانند که چه اطلاعاتی را درباره خدمات و محصولات برند شما به طور جامع و به خلاق ترین و جذاب ترین شکل ممکن در اختیار مشتریان کسب و کارتان قرار دهند.

اهداف طراحی کاتالوگ

قبل از هر کاری بهتر از اهداف انجام آن را بدانیم . هرچند هر فرد و شرکت از طراحی کاتالوگ یک سری اهدافی خاص خود را دارد اما برای طراحی یک سری اهداف کلی وجود :

 • دادن آگاهی لازم و ضروری به مخاطب، که ضمن معرفی کالا و خدمات، نقش و هدف تبلیغ هم دارد که باعث تصمیم گیری می شود.
 • اثر تبلیغاتی و تاثیر کاتالوگ بسیار زیاد است و در انتخاب و تغییر سلیقه مخاطب نقش بسیار دارد.
 • کاتالوگ حاوی اطلاعاتی از قبیل اندازه ، رنگ ، وزن ، شیوه نگهداری، قیمت و ویژگی های مورد نیاز مخاطبان است.

اصول طراحی کاتالوگ

برای طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای باید به اصول و قوانین خاصی توجه شود؛ که در ادامه برخی از نکات مهم در این زمینه بیان شده‌اند.

 • تعیین هدف از طراحی کاتالوگ:

علاوه برموارد کلی بالا بهتر است قبل از شروع طراحی کاتالوگ بهتر است اهداف منحصربه فرد خود را تعیین کنید. برای شروع طراحی کاتالوگ باید بدانید که هدف مشتری از سفارش آن چیست و به چه منظوری از آن استفاده خواهد شد. به توضیحات و انتظارات مشتری به خوبی گوش دهید و سبک طراحی خود را براساس نیازهای او انتخاب کنید.

 • اندازه کاتالوگ:

یکی از اصول اولیه‌ای که در کاتالوگ حرفه‌ای باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید اندازه کاتالوگ است. تا هر اندازه محصولات عرضه شده دارای ظرافت بیشتری باشند باید اندازه صفحات کاتالوگ نیز بزرگ‌تر در نظر گرفته شوند.

انتخاب سایز و جنس کاغذ اهمیت بالایی در طراحی کاتالوگ خواهد داشت، تعیین رنگ ها مورد استفاده برای کاغذهای مختلف متفاوت خواهد بود. طراحی برای یک کاتالوگ سایز A4 و سایز A5 تفاوت زیادی خواهد داشت پس قبل از هرچیز مشخصات کاغذ مصرفی را مشخص کنید.

 • استفاده از تصاویر مناسب در کاتالوگ:

با توجه به این که مهم‌ترین بخش یک طراحی کاتالوگ حرفه‌ای را تصاویر تشکیل می‌دهند. باید از تصاویر بسیار با کیفیت و مناسب استفاده شود. تا در طول فرآیند چاپ کیفیت تصاویر کاهش پیدا نکند. هر اندازه رزولوشن عکس ارائه شده بالاتر باشد، تصاویر چاپ شده نیز واضح‌تر و با کیفیت‌تر خواهند بود.

برای بالابردن کیفیت طراحی کاتالوگ و بخصوص برای محصولات یک شرکت شما نیاز به عکاسی صنعتی از محصولات خواهید داشت. در دست داشتن تصاویر مناسب کمک زیادی به شکل نهایی بروشور خواهد کرد. تصاویری را انتخاب کنید که واقعی بنظر برسند و کمتر دیده شده باشند.

 • فونت ها مورد استفاده

شما به فونت های زیادی برای طراحی کاتالوگ نیاز ندارید. بعضی از طراحان فکر میکنند که با زیاد شدن تعداد صفحات یک بروشور باید از فونت های بیشتری استفاده کنند تا بر جذابیت آن افزوده شود، ولی این ایده مناسبی نیست. بهتر است شما از سه فونت متفاوت ولی متناسب استفاده کنید، اولی برای عنوان های اصلی، دومی در عنوان های فرعی و سومی در نوشته های صفحات. استفاده از فونت های جدید و نا آشنا نیز در کاتالوگ توصیه نمی شود.

 • نگارش درست در کاتالوگ

بازبینی متن، انتخاب مناسب عنوان ها و رعایت اصول نگارشی عموما در کاتالوگ دست کم گرفته میشوند. در حالیکه مهمترین بخش برای انتقال اطلاعات به خوانندگان یک کاتالوگ، متون آن هستند و مشخص بودن آنها کمک زیادی به چیدمان صفحات داخلی و انتخاب سایز تصاویر در کاتالوگ خواهد کرد.

 • تناسب طراحی کاتالوگ با زمینه کاری

طرح شما باید بعد از چاپ و رسیدن به دست افراد حس خوبی را در نگاه اول منتقل کند. برای اینکار باید تناسب کافی میان طرح شما، محصول ارائه شده، زمینه کاری شرکت و مشتریان هدف شرکت ایجاد کنید.

اسفند ۲۵, ۱۳۹۹

۰ پاسخ به "اصول طراحی کاتالوگ"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با کافه بلوط

آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

  All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

  X
  رفتن به نوار ابزار