اصول طراحی منو

اصول طراحی منوطراحی منو یک هنر ظریف و حساس است که به سادگی امکان رخ دادن خطا در آن وجود دارد و نیازمند درک صحیحی از نحوه برقراری تعادل میان همه عواملی که در آن نقش دارند می باشد. شاید خیلی ساده به نظر برسد اما یکی از موضوعات مهم بخصوص در رستوران های بزرگ طراحی یک منوی جذاب است.

قبل از هر چیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که منو باید در عین حال که جذاب است ساده، خوانا و قابل فهم باشد. یک منوی موفق همانند یک موسیقی خلق و خوی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و در این مورد بیشترین وظیفه بر دوش طراحی و تایپوگرافی است .باید این نکته که منوی شما باید زنده باشد را هیچگاه فراموش نکنید.

نکات کلیدی پیرامون طراحی منو

الگوهای حرکت چشم

برای سال ها رستوران ها منوهای خود را با این فرض طراحی می کردند که چشمان مشتریان آن ها به نقاط خاصی از منو، مانند گوشه ی بالا سمت چپ کشیده خواهد شد، به همین دلیل آن ها غذاهایی را که سود بالاتری داشتند در آن قسمت جایگذاری می کردند. اگرچه تحقیقات جدید نشان می دهد که مشتریان تمایل دارند منو را مثل یک کتاب، از سمت راست بالای صفحه شروع کنند.

تقسیم کردن منو

زمانی که مشتری در منو به دنبال انتخاب غذاست مطمئنا دوست ندارد که با یک منوی وسیع و در هم و گیج کننده روبرو شود. شما نیز سعی کنید در طراحی منوی رستوران تان از دسته بندی های مختلفی استفاده کنید تا پیدا کردن غذا برای مشتریان راحت تر باشد.

طراحی متریال

هیچ پاسخ ثابتی برای بهترین و مناسب ترین متریال برای منوی غذایی وجود ندارد . به خاطر داشته باشید که انتخاب جنس منو ارتباط زیادی به سبک رستوران شما دارد . مشتریان شما ، قبل از اینکه منوی شما را ببینند لوگوی شما، تبلیغاتتان و دکوراسیون شما را می بینند و یک بک گراند ذهنی از تم شما دارند.

اگر رستوران شما یک تم رسمی دارد و یا یک فضای بسیار سطح بالا و درجه یک دارید ، چنانچه یک منوی کاغذی با طراحی ضعیف را به دست مشتری دهید ممکن است در ذهن وی شک و تردید نسبت به کیفیت غذاها ایجاد گردد و به شما توصیه می گردد از جنس های سخت و یا چرمی برای جلد منو استفاده کنید.

هم چنین اگر شما یک کافه یا رستوران خیلی دوستانه و صمیمی دارید که می تواند به پاتوق خوبی برای جمع های دوستانه ، خانوادگی و حتی دانشجویی تبدیل گردد و می خواهید حس صمیمیت را به مشتری القا کنید ، چنانچه منویی مجلل با جلد سخت در اختیار مشتری قرار دهید ممکن است در مورد به صرفه بودن رستوران شما از نظر اقتصادی و انتخاب خود دچار تردید گردد .

شناخت غذاها

اولین گام در طراحی منوی رستوران این است که بدانید هزینه تهیه هر کدام از غذاها چقدر است . این کار به شما این امکان را می دهد که به راحتی تعیین کنید که کدام آیتم ها سوددهی بیشتری دارند . موارد کم هزینه با سوددهی بالا باید در صدر لیستی قرار گیرند که باید در منوی شما برجسته باشد . هم چنین اگر برآورد صحیحی از میزان فروش این آیتم ها داشته باشید در نحوه قرار دادن آن ها در منوی خود درست تر تصمیم خواهید گرفت .

عکس در منو

عکس غذاها بیشتر برای فست فودها و رستوران های زنجیره ای رایج است، نه رستوران های سطح بالا. اگر شما در منوی خود از عکس استفاده می کنید حتما به کیفیت بالای عکس ها توجه ویژه داشته باشید. این کار ممکن است کمی هزینه های طراحی منوی شما را بالا ببرد اما بسیار ضروری است. برخی از رستوران ها نیز کیفیت غذا را به تخیل مشتری خود واگذار می کنند، چرا که عکس غذاها برای همه ی افراد خوشایند نیست.

تایپوگرافی و متن

کلمات حجم بالایی از منو را به خود اختصاص می دهند . به همین دلیل تایپوگرافی ار مهم ترین بخش های طراحی منو است .تایپوگرافی باید با آهنگ کلی و احساس منوی شما هماهنگ باشد . توجه داشته باشید که فونت انتخابی باید خوانا باشد .بسیاری از طراحان این نکته را ذکر کرده اند که در طراحی منوی رستوران بهتر است سعی کنید در یک صفحه از سه نوع نوشتار استفاده کنید . بیشتر از این تعداد موجب می گردد که منوی شما حس در بیینده حس آشفتگی و بی نظمی القا کند . هم چنین توجه داشته باشید که استفاده از خطوط شکسته می تواند چشم مشتری را خسته کند و موجب یک ارائه غیر موثر از آیتم ها برای مشتری گردد .

رنگ ها در منو

رنگ ها بر اساس سبک مشتریانی که به رستوران شما می آیند و همچنین پیش زمینه ی رستوران انتخاب کنید. رنگ های مختلف هر کدام تاثیرات روانشناختی متفاوتی بر بیننده ایجاد می کنند. بنابراین رنگ های انتخابی شما به تغییر خلق افراد و جلب توجه مشتریان به سمت غذاهای خاص کمک می کند. به عنوان مثال برای رستوران هایی که غذای مکزیکی سرو می کنند رنگ های گرم بهترین انتخاب است.

عدم تاکید بر قیمت

یکی از اشتباهاتی که رستوران داران در طراحی منو مرتکب می شوند در نشان دادن قیمت غذاست. بعضا دیده می شود که قیمت با فونت درشت نوشته می شود یا از رنگ هایی که حساسیت به بار می اورد استفاده می کنند. دقت کنید در عین حال که مشتری علاقه دارد قیمت غذایی که تصمیم دارد انتخاب کند را بداند، شما نیز نباید زیاد بر روی قیمت تاکید کنید.

چینش در منو

تحقیقات نشان میدهد که قسمت یک سوم بالایی صفحه و مرکز این قسمت اولین نقطه ای است که توجه چشم را جلب می کند و تمرکز شما برای قرار دادن مهم ترین اولویت های خود باید بر این نقطه باشد . دومین قسمتی که توجه چشم را به خود جلب می کند قسمت سمت راست بالای صفحه است یعنی دقیقا در راستای نقطه اول و سمت راست آن می باشد. سومین قسمتی که توجه چشم را جلب می کند سمت چپ همین راستا است. این بک گراند ذهنی به شما کمک می کند که در طراحی منو هوشمندانه تر عمل کنید .

چاپ

بعد از طراحی منو نوبت به چاپ آن رسیده است. چاپ خوب نشان دهنده ی هویت نام تجاری شماست. همانطور که در طراحی منو حتما از یک متخصص گرافیست بهره می برید، حتما از او نیز بخواهید تا نکته های یک چاپ خوب را برای شما شرح دهد. استفاده از فونت خوب، فاصله مناسب بین نام و توضیحات به مشتریان کمک می کند تا راحت تر غذای خود را انتخاب کنند و از حضور در رستورانی با نظم و انظباط لذت کافی ببرند.

 

شهریور ۱۵, ۱۳۹۹

۰ پاسخ به "اصول طراحی منو"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با کافه بلوط

  آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
  آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

  logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

  All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

  X