اشتباهات رایج طراحی رابط کاربری

اشتباهات رایج

در مقالات قبلی راجب اشتباهات طراحان صحبت کردیم اما در این مطلب می خواهیم در رابطه با اشتباهات رایج طراحی رابط کاربری یا همان UI/UX بیشتر صحبت کنیم. قطعا ظاهر یک برنامه یا اپلیکیشن یا وب سایت در جذب یا دفع مخاطبین بسیار تاثیر گذار است.

یک طراحی رابط کاربری زیبا باعث ماندگاری کاربران می شود بخصوص اینکه این طراحی بگونه ای باشد که کاربر با آن تعامل برقرار کند. اما در نقطه مقابل وقتی طراحی رابط کاربری یک سایت یا اپلیکیشن دچار مشکل باشد قطعا باعث سردرگمی کاربر و نهایتا فرار کاربر شما می شود.

حالا باهم تعدادی از اشتباهات رایج طراحی رابط کاربری را باهم مرور می کنیم تا در آیند از بروز هر کدام از آنها جلوگیری و باعث جذب مخاطب بیشتر شویم.

 • هماهنگی ضعیف:

قطعا تا بحال تراز کردن و تراز بندی را دیده اید و استفاده نموده اید. هماهنگی چیزی است که واقعا اهمیت دارد. نوع و عناصر باید به راحتی در یک شبکه باشند. هماهنگی ضعیف باعث مختل شدن جریان بصری شده و کاربر برخی عناصر را نبیند و باعث انحراف او شود.

همواره باید توجه کنید ترازبندی را رعایت کرده اید یا خیر؟ آیا عکس ها در مرکز قرار دارد یا خیر؟

 • توجه زیاد به جلوه های بصری:

قطعا طراحی رابط کاربری و طراحی گرافیک رابطه تنگاتنگی دارند ولی این موضوع نباید باعث شود تا هر دو را یکی ببینید. طراحان گرافیک معمولا مستقیما به سراغ جلوه های بصری می روند در حالی طراح رابط کاربری باید به مواردی مانند محتوا، کاربرد پذیری و یا نحوه رفتار کاربر در مواجه با سایت یا اپلیکیشن بپردازد.

همواره جلوه های بصری باعث تحت تاثیر قرار گرفتن کاربر نمی شود بلکه بخش هایی از اپلیکیشن یا وب سایت شما که ارتباط خوبی با کاربر ایجاد می کند ، باعث جذب و تحت تاثیر قرارگرفتن کاربر خواهد شد.

همواره به این نکته توجه داشته باشید که کاربران بیشتر از آن که به گرافیک پر زرق و برق علاقه نشان دهند به محتوای ارزشمند اهمیت نشان می دهند.

 • تایپوگرافی ناخوانا

قطعا وقتی خواندن کلمات در سایت یا اپلیکیشن شما سخت باشد یا فونت انتخابی آنقدر بد باشد که کاربر فرار کند باعث ناراحتی شما خواهد بود. پس بهتر است همواره در هنگام انتخاب فونت به مثلا مختلفی مثل اینکه آیا خواندن این نوع فونت سخت هست یا خیر؟ ویا اینکه از فونت هایی با کجی مفرط ، تنگ ، چسبیده ، خط ها یا بندها ویا فرم های فرموله ای که به نظر باهم اجرا می شوند یا شکل غیر معمولی دارند هرگز استفاده نکنید.

 • انتخاب تصاویر نامناسب

مطمعن باشید انتخاب تصاویر نامناسب تمام ارزش محتوای شما را از بین خواهد برد . همواره تلاش کنید تا از تصاویری که در وب سایت های دیگر زیاد دیده اید اجتناب کنید. همچنین از تصاویر خارج از فوکوس ، تیره ویا یک تصویر پیکسل شده و با رزولوشن پایین فراری باشید. هیچگاه تصاویر مبهم استفاده نکنید.

 • واکنش گرا نبودن

همواره استفاده از تصاویر واکنش گرا بسیار مهم است . قطعا ریسپانسیو بودن را تابه حال شنیده اید. یک اپلیکیشن یا وب سایت که فقط روی یک سری نمایش گر خاص محتوا را به درستی نمایش دهد قطعا کاربران زیادی را از دست خواهد دارد. قطعا وقتی کاربر با یک نمایش گر دیگر وارد سایت یا اپلیکیشن شما می شود و همه چیز را بهم ریخته می بیند ویا خیلی از ایتم ها را نمی بیند اولین کاری که می کند خروج از سایت یا اپلیکیشن است.

پس حالا که می خواهید زحمتی بکشید تلاش کنید تا طراحی شما فقط مخصوص یه سری نمایش گر خاص نباشد و به اصطلاح ریسپانسیو باشد.

 • کاربر محور نبودن طراحی

شما باید بدانید رابط کاربری که دارید آن را طراحی می کنید قطعا فقط برای خود شما نیست و شما تنها یک کاربر آن هستید و باید به نظرات دیگران توجه داشته باشید. در واقع تمام طراحی شما باید کاربر محور باشد.

بجای اینکه به سلیقه خود نگاه کنید باید خودتان را بجای کاربران گذاشته تا محدودیت های شخصی بشکند.

می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که یک طراحی UI خوب باید ظاهری زیبا داشته باشد، اما مهم‌تر از همه این است که باید ساختاری واضح داشته، به تجربه کاربری توجه کند، منحصربه‌فرد باشد، ساده باشد و فهم آن برای کاربر به‌راحتی ممکن باشد. شاید به نظرتان ساده بیاید، این‌طور نیست؟ اما تحقق آن ساده نیست. گاهی تقریباً مطمئنیم که ایده‌های طراحی‌مان هیچ مشکلی ندارند، اما به‌محض شروع کار با موارد غیرمنتظره متعددی روبرو می‌شویم. تبدیل این نکات به واقعیت، توانایی فردی شمارا محک می‌زند.
یک ابزار طراحی خوب نه‌تنها به ارائه بهتر ایده طراحی شما کمک می‌کند، بلکه از بسیاری کارهای غیرضروری هم جلوگیری می‌کند.

۰ پاسخ به "اشتباهات رایج طراحی رابط کاربری"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با کافه بلوط

آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

  All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

  X
  رفتن به نوار ابزار