چگونه رنگ بندی کنیم ؟

چگونه رنگ بندی کنیم؟امروز می خواهیم به شما بگوییم که چگونه با استفاده از مفاهیم اساسی رنگ ها و تئوری رنگ ، طراحی های کامل تر و زیباتری داشته باشیم. تا بتوانیم بهتر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنیم. درواقع می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه رنگ بندی کنیم؟

حتما شما هم متوجه شده اید که بعضی از رنگ ها در کنار هم به خوبی قرار می گیرند در حالی که بعضی رنگ ها در کنار هم تصویر ناخوشایندی ایجاد می کنند. یک رنگ بندی خوب می تواند یک طراحی را به اثری قوی و تاثیر گدار تبدیل کند در حالی که همان طراحی با یک رنگ بندی ضعیف تمام زحمات طراح را از بین می برد.

وقتی که در حال کار بر روی یک طرح هستید. به تاثیر رنگ ها و ارتباط آن با مفهومی که انتقال می دهد هم توجه داشته باشید تا بتوانید از این قابلیت در کار هایتان استفاده کنید.

چگونه رنگ بندی کنیم ؟

انتخاب رنگ زمینه

رنگ زمینه تاثیر زیادی در درک بیننده از رنگ المان های موجود در تصویر دارد. این جمله به این معنی است که یک رنگ مشابه در پس زمینه های متفاوت کاملا متفاوت به نظر می رسد.

فرض کنید شما یک نمودار معمولی را در طرح خود قرار داده اید. اگر برای رنگ پس زمینه و رنگ ستون ها هردو از رنگ های تیره استفاده کنید قطعا چیز زیادی دیده نمی شود. پس با استفاده از تضاد و ایجاد کنتراست میان رنگ پس زمینه و رنگ ستون ها می توانید باعث بهتر دیده شدن نمودار ها شوید و توجه بیننده را روی آن متمرکز کنید.

انتخاب رنگ های با کنتراست بالا یکی از بخش های دشوار یک رنگ بندی ایده آل است. برای مثال انتخاب رنگ المان های یک اینفوگرافیک ممکن است ساعت زمان نیاز داشته باشد تا به یک رنگ بندی مناسب و درست برسیم. در واقعیت صرف این زمان عملا غیر ممکن است. شما زمان زیادی برای انتخاب رنگ ها ندارید. اما دانستن چند قانون ساده درباره ی چگونگی قرار گیری رنگ ها کنار هم، می توانید به یک تم رنگی و رنگ بندی زیبا و خیره کننده دست پیدا کنید.

الگوی رنگ های مشابه (Analogous colors)

الگوی رنگ ها مشابه از کنار هم قرار گرفتن یک رنگ اصلی و رنگ های مجاورش در دایره رنگ به دست می آید. و اگر به رنگ های بیشتری نیاز داشته باشید می توانید از رنگ هایی که در مجاور دو رنگ کناری قرار گرفته اند استفاده کنید تا یک تم رنگی با پنج رنگ ایجاد کنید.

الگوی رنگ های مشابه رنگ هایی با کنتراست بالا ایجاد نمی کند و از آن در طرح هایی که کنتراست کمتر و رنگ های نزدیک تر نیاز دارند استفاده می شود. مثلا شما می توانید از الگوی رنگ های مشابه برای ایجاد رنگ بندی پاییزی یا بهاری استفاده کنید. با کمک از این الگو می توانید یک تم رنگی گرم و یا یک رنگ بندی سرد تولید کنید. با اینکه در این ترکیب های رنگی تضاد بالا وجود ندارد اما در کنار هم تصویر زیبایی ایجاد می کنند و می توان بوسیله آن حس یکپارچگی را منتقل کرد.

دقت داشته باشید کابرد این الگو رنگی در تصاویر بیشتر از طرح هایی مانند اینفوگرافیک ها است. زیرا در اینفوگرافیک ها هدف جلوه بیشتر المان های موجود در صفحه است.

الگوی رنگ های مکمل (complementary colors)

احتمالا درمورد رنگ های مکمل یه چیزهایی شنیده اید، زیرا این رنگ بندی یکی از رنگ بندی های محبوب و پرکاربرد به شمار می آید. رنگ های مکمل در دایره رنگ ها درست در برابر یک دیگر قرار گرفته اند. و با کنار هم قرار دادن تینت ها و توناژ های مختلف این رنگ ها می توان یک رنگ بندی پویا و جذاب خلق کرد.

به کاربردن مقدار مساوی از هر دو رنگ یک اشتباه مرسومی در هنگام استفاده از الگوی رنگ های مکمل حساب می آید. در حقیقت باید از یک رنگ (معمولا برای این کار از رنگ سرد استفاده می شود ولی هیچ محدودیتی در انتخاب رنگ های گرم وجود ندارد) به عنوان رنگ اصلی استفاده شود و رنگ بعدی درجزئیات طرح به کار رود تا به کار جلوه داده و چشم مخاطب را در تصویر هدایت کند. نکته ای که باید به آن دقت شودتاثیری است که رنگ های مکمل بر یکدیگر دارند و اثر یکدیگر را تقویت می کنند. مثلا یک رنگ سبز کدر وقتی که در یک پس زمینه قرمز رنگ به کار می رود، درخشان تر و پررنگ تر به دیده می شود. می توانید برای بهتر شدن نتیجه مقدار خلوص، تیرگی و روشنی رنگ ها تغییر دهید و هارمونی های متنوعی بوجود بیاورید.

همچنین از این رنگ بندی در طراحی نمودار ها و جداول استفاده ی زیادی می شود. وجود تضاد بالا در این رنگ بندی به شما کمک می کند تا بتوانید نکات مهم را به خوبی مشخص کنید. اگرچه وقتی از این الگو در اینفوگرافیک ها استفاده می کنید ممکن است نیاز داشته باشید تا رنگ پس زمینه ی کم رنگ تری انتخاب کنید تا خواندن اطلاعات و مطالب آن آسان تر باشد.

الگوی تک رنگ (monochromatic colors)

به کار بردن الگو ی تک رنگ در کار ها به شما این امکان را می دهد تا از طیف وسیعی از سایه و تینت های یک رنگ در کارتان استفاده کنید. اگرچه این الگوی رنگ بندی کنتراست رنگی پایینی دارد اما در خروجی طرحی یک دست و چشم نواز خواهید داشت. همچنین با استفاده این تم رنگی به راحتی خواهید توانست تاریکی و روشنی را به تصویر بکشید.

تم تک رنگ برای تصاویر و کارهایی مناسب است که تنها روی یک موضوع تمرکز دارند. همین طور می توانید با کمک گرفتن از این ترکیب رنگ صحنه های دراماتیک و فضاهای پرجاذبه ای خلق کنید.

الگوی رنگ های مثلثی (Triadic colors)

ترکیب رنگی مثلثی از سه رنگ که با فاصله ی یکسان درون دایره رنگ قرار گرفته اند بوجود می آید. با استفاده از الگوی رنگ های مثلثی می توان تصاویری با کنتراست رنگی بالا بوجود آورد. اما بدلیل حضور رنگ هایی با تفاوت زیاد معمولا در فضا های فانتزی و یا کودکانه از آن استفاده می شود.

اگر از هر سه رنگ این الگو به یک اندازه و یک غلظت استفاده کنیم ممکن است دچار همان اشتباه معمول در الگوی رنگ های مکمل شویم و طرحی شلوغ و نامفهوم خلق کنیم. برای حل این مشکل باید یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی قرار داده و از دو رنگ دیگر برای کمک به ایجاد هارمونی در تصویر و جلب نظر بیننده استفاده کنیم. حتی می توانیم از سایه ها و تینت های مختلف این رنگ ها در رنگ بندی خود استفاده کنیم.


الگوی رنگ های مکمل شکسته (split complementary color)

در الگوی رنگ های مکمل شکسته به جای استفاده از مکمل یک رنگ خاص، از رنگ های مجاور آن رنگ مکمل در دایره رنگ استفاده می شود. این رنگ بندی که با الگوی رنگ های مکمل بسیار نزدیک است. و در مواردی که به تنوع رنگی بیشتری نیاز باشیم از این تم رنگی استفاده می کنیم. و با این کار همچنان مزایای ترکیب رنگ های مکمل را حفظ می کنیم.

ایجاد تعادل در این ترکیب رنگی کمی مشکل است زیرا برخلاف الگوی رنگ های مشابه و الگوی تک رنگ تضاد بالایی بین رنگ ها وجود دارد. پس در زمان به کار بردن این رنگ بندی هم باید به میزان استفاده از هر رنگ دقت کنید. و سعی کنید از یکی از رنگ ها بیش تر استفاده کنید و دو رنگ دیگر را برای جلوه دادن به جزئیات و برجسته کردن قسمت مهم اثر به کار ببرید. که در طرح هایی مانند اینفوگرافیک ها کاربرد زیادی می تواند داشته باشد.

چند نکته ی مهم:

 • به رنگ بندی های از پیش تعیین شده اکتفا نکیند. تقربیا تمام نرم افزار های طراحی که شما از برای تولید یک اثر گرافیکی استفاده می کنید رنگ بندی های از پیش تعیین شده ای دارند. از این رنگ بندی ها عبور کنید. نگذارید نرم افزار برای طرح شما تصمیم بگیرد. رنگ های متفاوت را امتحان کنید تا به طرح نهایی خودتان برسید.
 • طراحی را با یک رنگ آغاز کنید. همیشه سعی کنید در ابتدا یک رنگ را مشخص کرده و براساس آن تم رنگی خود را ایجاد کنید. اگر این کار را با چند رنگ شروع کنید، به زمان بیشتری برای پیدا کردن هارمونی میان آن ها نیاز خواهید داشت.
 • رنگ بندی هایتان را ذخیره کنید. اگر توانستید یک رنگ بندی رضایت بخش ایجاد کنید حتما می توانید در آینده از آن کمک بگیرید. منظور ما این نیست که در تمام کارهایتان از یک ترکیب رنگی استفاده کنید بلکه همیشه می توانید از ترکیب های رنگی متفاوت در موارد متفاوت استفاده کنید.
 • کار نیکو کردن از پر کردن است. هر چه برای ساخت رنگ بندی های متفاوت بیشتر تلاش کنید، تجربه بیشتری به دست می آورید. هیچ شاهکار هنری در اولین قدم خلق نمی شود.

۰ پاسخ به "چگونه رنگ بندی کنیم ؟"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با کافه بلوط

  آدرس : خراسان جنوبی ، بیرجند ، پارک علم وفناوری خراسان جنوبی ، اتاق 101
  آدرس ایمیل: dp.cafebaloot@gamil.com

  logo-samandehi دروازه پرداخت معتبر

  All Right Reserved For Cafe Baloot 2018

  X